Congratulations to Spring 2017 Dean's List

Congratulations to Spring 2017 Dean's List

Wednesday, July 26, 2017

UNH Manchester

The University of New Hampshire at Manchester has named 290 students to the Dean's List for superior scholastic performance during the spring semester of the 2016-2017 academic year.

Students named to the Dean’s List at the University of New Hampshire have earned a semester grade point average of 3.5 or greater on a possible 4.0 scale in a minimum of eight graded course credits.

Congratulations to all the spring 2017 Dean's List students, listed below.

New Hampshire Students

Alexandria

Dennis Fitton, Homeland Security

Allenstown

Heather Monterio, Business
Stephen Ormond, Biological Sciences
Emily Romar, English Teaching

Alton Bay

Gregory Tinkham, Computer Science & Entrepreneurship

Amherst

Daniel Beitel, Computer Science & Entrepreneurship
Leslie Beitel, English Teaching
Alek Medic, General Studies
Kelley Osborne, ASL/English Interpreting

Andover

Timothy McDaniel, Mechanical Engineering Technology

Atkinson

Brittany Warren, Biotechnology

Auburn

Rylee Bell, Homeland Security
Tracy Leung, Computer Science & Entrepreneurship

Barnstead

Annie Cole, ASL/English Interpreting

Bedford

Andrew Barton, Biotechnology
Joshua Champagne, Business
Jonathan Cleary, Computer Information Systems
Jane Czoschke, Business
Maryssa Flynn, Biological Sciences
Jeffrey Gancarz, Computer Information Systems
Trenton Gobel, Undeclared
George Harvey, General Studies
Nicholas Klardie, Computer Science & Entrepreneurship
Derek Oaks, Business
Madisson Oliwa, Biological Sciences
Jessica Palmariello, ASL/English Interpreting
Katherine Roblee, Business
Meghana Tadepalli, Biological Sciences
Vitali Taranto, Computer Science & Entrepreneurship
Cyan Vazquez-Cordero, Biological Sciences

Belmont

Riley Binette, ASL/English Interpreting
Kyle Legg, Electrical Engineering Technology

Boscawen

Chantel Hoyt, Politics and Society

Bow

Kate Merges, Communication Arts: Cinema and Media Arts
Aurora VanDeWater, Electrical Engineering Technology

Brookline

Tyler Johnson, Business

Candia

Jonathan Dylyn, Business

Canterbury

Jill Carr, Psychology
Rodney Malone, Business

Center Barnstead

James Caron, Mechanical Engineering Technology
Bethany Shaw, Homeland Security

Chester

Barbara Ste. Croix, Biological Sciences
Rebecca Ste. Croix, Biotechnology

Chichester

Angus Jameson, Undeclared

Concord

Jacqueline Auger, Biotechnology
Jeremy Barton, Biological Sciences
Ashley Belbin, Biological Sciences
Ryan Buchanan, Business
Grace Dean, History
Jaime Ellermann, Homeland Security
William Genest, Mechanical Engineering Technology
Jasmine Huffman, Psychology
Steven Kazakis, Mechanical Engineering Technology
Kathrine Mansfield, Biological Sciences
Cynthia Nicolosi, Biological Sciences
James Schumacher, Electrical Engineering Technologynology: Computer Technology
Rachel Sedlacek, Electrical Engineering Technology
Theofilos Skaleris, Mechanical Engineering Technology

Deerfield

Benjamin Carlson, Mechanical Engineering Technology
Courtney Menczywor, Biological Sciences

Derry

Jennifer Drago, Biological Sciences
Isaac Marsh, Undeclared
Ryan Menzel, Homeland Security
Nicole Milone, Psychology
Shannon Murphy, Communication Arts
Meagan St. Clair, Biological Sciences

Durham

Joseph Clifford, Communication Arts
Isaiah Hutchinson, Homeland Security

East Hampstead

Kayla Bilodeau, Business
Kaitlyn Squibb, Psychology

Epsom

Travis Carlson, Biological Sciences

Goffstown

Audrey Beaudoin, Psychology
Ethan Cullity, Mechanical Engineering Technology
Robert Dalton, Mechanical Engineering Technology
Colby Denison, Biological Sciences
William Duval, Politics and Society
Jordan Garboski, Biological Sciences
Samuel Lewin, Homeland Security
Elizabeth Maurais, Biotechnology
Jillian McCalvey, Undeclared
Micheal Pinkham, Mechanical Engineering Technology
Cole Riel, Communication Arts: Cinema and Media Arts
Kallie Tabor, Communication Arts
Ariel Trachtenberg, Biological Sciences
Samantha Ward, Homeland Security

Gorham

Rebecca Sinclair, ASL/English Interpreting

Greenfield

Abigail Goen, Biological Sciences

Hampstead

Amanda Cozzens, Biological Sciences
Brian Dustin, Mechanical Engineering Technology
Lauren Iannazzi, Biological Sciences

Hebron

Emily Braconier, ASL/English Interpreting

Henniker

Joshua Carney, Biological Sciences

Hillsborough

Felicia Arista-Damaso, Biological Sciences
Adam Noga, Psychology
Tyler Wing, Mechanical Engineering Technology

Hollis

Michelle Ettelson, History

Hooksett

Sarah Burns, Business
Michael Greenawalt-Nguyen, Mechanical Engineering Technology
Justin Kroh, Computer Information Systems
Andrew Merelman, Biotechnology
Susan Orr, General Studies
Ava Parr, Neuropsychology
Allison Payne, Politics & Society: Law & Justice
Elizabeth Pellerin, Biological Sciences
Kaelyn Sullivan, Business

Hopkinton

Christian Khoshatefeh, Computer Information Systems
Andrew Meyer, Biotechnology

Hudson

Marc Brennan, Biotechnology
Laura DeAngelis, ASL/English Interpreting
Kaitlin Parmenter, Business
Katie Picard, Biotechnology
Gabriela Piercy, Communication Arts
Jonathan Tennis, Mechanical Engineering Technology

Laconia

Daniel Lepine, Mechanical Engineering Technology

Litchfield

Alyssa Breton, Biological Sciences
David Burke, Mechanical Engineering Technology
Cody Caron, Homeland Security
Erica Guilbeault, History
Robert Hunt, Mechanical Engineering Technology
Jamie Minervini, Communication Arts

Londonderry

Jessalyn Benson, History
Nicholas Bielinski, Computer Information Systems
Lauren Branscomb, Communication Arts
Myranda Brodsky, Biological Sciences
Kyle Connor, Communication Arts
Amanda Curtis, Business
Valerie Fernandez, Biological Sciences
Alyssa Fitzgerald, Undeclared
Claudia Maynard, Biological Sciences
Eric Mikutel, Biological Sciences
Alden Milton, Biological Sciences
Christen Palange, Business
Sebastian Roszczenko, Biotechnology
Aaron Savoy, History

Loudon

Lisa Norton-Mercado, Biological Sciences

Lyndeborough

Dagny Hedberg, Communication Arts

Manchester

Angela Adorno, ASL/English Interpreting
Emma Amenkowicz, Biological Sciences
Michelle Amiet, Neuropsychology
Jocelyne Arseneault, Biotechnology
Karen Bedard, Communication Arts
Nicholas Boisvert, Homeland Security
Evan Boylan, Biological Sciences
Zachary Brewster, Biological Sciences
Jacob Brown, Biological Sciences
Mallory Cashin, Communication Arts
Bailey Caulfield, Business
Brooke Chauncey, Biotechnology
Elspeth Cheung, Business
Kerri Cobb, Biological Sciences
Nicole Collette, Biotechnology
Caroline Consoli, Communication Arts
Timothy Cunningham, Business
Hannah Curran, Neuropsychology
Marcolena DiLeo, ASL/English Interpreting
Duy Dinh, Biological Sciences
Zachary Dudek, Computer Information Systems
Zerina Dulas, Biological Sciences
Faruk Durakovic, Computer Science & Entrepreneurship
Abou Alhassan Essa, General Studies
Kenneth Fox, English Teaching
Jacob Friedenberg, Biological Sciences
Brittany Gaston, Psychology
Andrew George, Computer Information Systems
Margaux Gill, Biological Sciences
Huong Ha, Computer Science & Entrepreneurship
Sara Haley, Psychology
Selma Hodzic, Biological Sciences
Peter Hood, Humanities
Brittany Horne, ASL/English Interpreting
Melissa Jacob, General Studies
Marion James, ASL/English Interpreting
Melanie Kalajian, Biological Sciences
Jessica Katiaj, Biological Sciences
Jasmine Lee, Biotechnology
Olivia Martin, ASL/English Interpreting
Kaitlyn Mastacouris, ASL/English Interpreting
William McClelland, Biological Sciences
Robert McMenamin, Business
Hugh Meadows, Neuropsychology
Taylor Mitchell, Psychology
Darrel Morganelli, Electrical Engineering Technology
Bethany Morris, ASL/English Interpreting
Nicholas Moulton, English Teaching
Tri Nguyen, Computer Information Systems
Abby Pelletier, Biological Sciences
Nikol Petrosova, Biological Sciences
Benjamin Pinard, Homeland Security
Jesse Pinard, Biotechnology
Carly Pitera, English Teaching
Juan Posada, Biological Sciences
Allison Rein, Biological Sciences
Emily Rezzarday, Biological Sciences
Joseph Riley, Communication Arts
Daniel Rubin, Computer Information Systems
Vanessa Russell, Biological Sciences
Nicholas Sammartino, History
Anthony Santiesteban, Biological Sciences
Colleen Smith, Business
Claudia Soltys, Biological Sciences
Felicia Villemure, Neuropsychology
Nathan Whitehead, Politics and Society
Allison Wilson, English

Mason

Patricia Melillo, Politics & Society

Merrimack

Ryan Ballard, Undeclared
Nathaniel Dwyer, Computer Information Systems
Summer Golden, Biological Sciences
Christopher Perez, Communication Arts
Kurt Plante, History
Audrey Rose, Biotechnology
Ryan Sanborn, History

Milford

Erica Chapman, Biological Sciences
Meagen Fuller, Communication Arts
Molly Greenwald, Politics & Society
Kevin Lam, Business
Justen Norcott, Politics & Society: International & Comparative Studies
Rosali Salemi, Computer Information Systems
Sarah Wallace, English

Mont Vernon

Bradley Wall, Neuropsychology
Alexander Williams, Biotechnology

Nashua

Paymon Adl-Zarabi, Mechanical Engineering Technology
Hannah Aster, English
Brooke Brennan-Mungovan, Biotechnology
Christopher Byers, Undeclared
Chelsea Cochran, English Teaching
Hannah Day, Neuropsychology
Jocelyn Garcia, Communication Arts
Jonathan Gonsalves, Biological Sciences
Jaden Henry, Computer Information Systems
Aashirya Kaushik, Computer Science & Entrepreneurship
Amelia Keane, Biological Sciences
Alletta Lanoue, Biological Sciences
Frederick Lochner, Computer Information Systems
Jasmine Martin, Biological Sciences
Andrew McElroy, History
Tyler McFadden, Psychology
Elizabeth Meehan, Business
Conor O'Neil, English
Rebecca Powell, Psychology
Blanca Santibanez, Biological Sciences
Dylan Silva, Biotechnology
Richard Vandiver, Neuropsychology
Shreya Vijay, Psychology
Laura Vincent, Business

New Boston

Rachel Avery, English

Newmarket

Sharayah Corcoran, Computer Information Systems

North Sutton

Michelle Spencer, Biological Sciences

Nottingham

Elijah Miller, Neuropsychology

Pelham

Brandon Cvinar, Business
Ryan Daigle, Undeclared
Kristyna DiBona, ASL/English Interpreting
Dylan Faust, Homeland Security
Victoria Gouveia, Politics & Society: International & Comparative Studies
Ashley Hall, Undeclared
Thomas McPhee, Politics and Society

Pembroke

Brian Barnes, Computer Information Systems
Wesley Couturier, Computer Science & Entrepreneurship
Amelia Kearon, English
Eric Pepin, Mechanical Engineering Technology
Joshua Young, Computer Science & Entrepreneurship

Penacook

Yashna Giri, Computer Information Systems

Raymond

Jacob DiGiovanni, Homeland Security
Monica Pagliuca, Computer Information Systems

Rye

Emma Gootee, Neuropsychology

Salem

Katelynn Brooks, Biological Sciences
Tarah Dudley, Biotechnology
Connor Lenfest, Psychology

Sandown

Jonathan Dolan, Business
Camden Marble, Computer Information Systems

South Hampton

Cameron Murray, Analytics

Strafford

Emma Ghilardi, Psychology
Nicole Toy, History

Sunapee

Alexander LaRoza, Communication Arts

Suncook

Bonnie Smith, Computer Information Systems

Swanzey

Melyssa Tarbox, ASL/English Interpreting

Tilton

Allison Dyke, Neuropsychology

Troy

David Wrona, Mechanical Engineering Technology

Warner

Jessie Greenhalgh, Undeclared

Weare

Samantha Cunningham, ASL/English Interpreting
Matthew Dimock, Mechanical Engineering Technology

West Lebanon

Amber Derouin, ASL/English Interpreting

Wilton

Cory Szaro, History

Windham

Cailyn Costa, Business
Mariah Gill, Business
Christopher Hale, Communication Arts
Kate Lu, Biological Sciences
Katherine Sanscrainte, Psychology

 

Out-of-State Students

Eliot, Maine

Rachel Main, Biotechnology

Southampton, Mass.

Samantha Duda, ASL/English Interpreting

South Windsor, Conn.

Syeda Fatima, Biotechnology

Bookmark and Share