Congratulations to Fall 2018 Dean's List

Congratulations to Fall 2018 Dean's List

Tuesday, January 29, 2019

Congratulations to Fall 2018 Dean's List

The University of New Hampshire at Manchester has named 286 students to the Dean's List for superior scholastic performance during the fall semester of the 2018-2019 academic year.

Students named to the Dean’s List at the University of New Hampshire have earned a semester grade point average of 3.5 or greater on a possible 4.0 scale in a minimum of eight graded course credits.

Congratulations to all the fall 2018 Dean's List students, listed below.

 

New Hampshire Students

Amherst

Elijah Calfin, Undeclared

Andover

Timothy McDaniel, Mechanical Engineering Technology

Antrim

Charles McMurrer, Homeland Security

Atkinson

Katie Salvagno, Biological Sciences

Auburn

Julia Denaro, ASL/English Interpreting

Bedford

Maryam Abdi, Politics and Society
Andrew Barton, Biotechnology
Kayley Bowen, Business
Sarah Cole, Biological Sciences
Jane Czoschke, Business
George Harvey, Computer Science
Nicholas Klardie, Computer Science
Wesley Krol, Computer Science
Samantha Lake, Undeclared
Alec McAvoy, Psychology
Alejandro Ocampo, Business
Madisson Oliwa, Biotechnology
Morgan Sebor, Business
Meghana Tadepalli, Biological Sciences
Cyan Vazquez-Cordero, Biotechnology

Belmont

Scott Hughes, Computer Information Systems

Bow

Alissa Cate, Communication Arts
Donald Combs, Computer Information Systems
Mackenzie Evans, Neuropsychology
Matthew Fairfield, Communication Arts
Cassandra Meaney, Psychology
Katrina Wells, Biotechnology

Bristol

Logan Frye, Communcation Arts: Digital Media

Brookline

Chantal Jennings, Homeland Security
Tyler Johnson, Business

Canterbury

Alexander Desmarais, Mechanical Engineering Technology
Sydney Rollins, Biological Sciences
Cecilia Stariknok, Communication Arts

Chester

Jenna Jones, Business: Accounting

Concord

Rebekah Goodwin, English Teaching
Ian Hatton, Neuropsychology
Jasmine Huffman, Psychology
Vladimir Kazarin, ComputerSci & Entrepreneurship
Kari-Lynn Knight, General Studies
Nicholle Perriello, Biological Sciences
Luan Sanches, Homeland Security
Rachel Sedlacek, Electrical Engineering Technology
Alexander Tenczar, Computer Information Systems
Eric Zale, Business

Contoocook

Peter Baronas, Computer Information Systems
Vanessa Cleary, Psychology
Kaylie Knowlton, Neuropsychology

Deerfield

Chance Spinney, Homeland Security

Derry

Marisa Barden, Neuropsychology
Giovanni Corsetto, Computer Information Systems
Joshua Ebert, Computer Information Systems
Mohamad El Yaman, Analytics and Data Science
Skyla Gallagher, Neuropsychology
Panagiotis Georgacopoulos, Communication Arts
Brian Lundgren, History
Victoria Lunetta, Psychology
Camden Lynch, Neuropsychology
StephanieAnne Mastro, Business
Nicole Milone, Psychology
Mackenzie Pierce, Biotechnology
Connor Pinkham, Homeland Security
Kaylee Wilbur, Biological Sciences
Cassandra Wright, Neuropsychology

Dover

Jaclyn Baron, Humanities

Dunbarton

J Hudson Arce, Biotechnology    
Ryan Dunn, Electrical Engineering Technology
Edward Duval, Business

East Hampstead

Kaitlyn Squibb, Psychology

Epsom

Emilia Ferrera, Biological Sciences

Exeter

Andrew Wasylyna, Biotechnology

Farmington

Joshua Walsh, Mechanical Engineering Technology

Fremont

Tanya Wellman, Neuropsychology

Goffstown

Audrey Beaudoin, Psychology
Tina Byrd, Biotechnology
Kyleigh Cooley, Business
Robert Dalton, Mechanical Engineering Technology
Elizabeth Maurais, Biotechnology
Elisabeth Sheppard, Business

Grantham

Ryan Lamont, Mechanical Engineering Technology

Hampstead

Jeremy Clague, Neuropsychology
Lauren Iannazzi, Biological Sciences
Kiernan Johnston, ASL/English Interpreting
Kathleen Skafas, Undeclared

Hillsborough

Meaghan Gardena, English Teaching

Hollis

Robyn Caron, Communication Arts
Takuma Okada, Public Service and Nonprofit Leadership
Elizabeth Scrima, Homeland Security
Michelle Ettelson, History

Hooksett

Rylee Bell, Homeland Security
Timothy Bowler, Computer Science
Zachary Brewster, Biological Sciences
Alen Hasanic, Biotechnology
Justin Kroh, Computer Information Systems
Nicholas Noboa, Computer Science
Ava Parr, Neuropsychology

Hopkinton

Susan Bonifant, Psychology 
Christian Khoshatefeh, Computer Information Systems 
Andrew Meyer, Biotechnology
Emily Siel, Psychology

Hudson

Jenna Breault, Business: Accounting
Nicole Copley, Communication Arts
Uzair Khalid, Business Administration
Monica Lukitsch, Biotechnology
Ryan Murphy, Electrical Engineering Technology
Katie Picard, Biotechnology
John Surette, Business

Keene

Mark Tilton, Analytics and Data Science
Ryan Zukowski, Analytics and Data Science

Kingston

Shelby Lennon, Literary Studies

Laconia

Nemanja Boskovic, Biological Sciences

Lebanon

Vishnu Soni, Neuropsychology

Litchfield

Erin Blais, Undeclared
Jake Bumbaca, Homeland Security
Robert Grenier, Homeland Security 
Jamie Minervini, Communication Arts
Jared O'Connell, Computer Information Systems
Kelly Richardson, English Teaching

Londonderry

Kenneth Ayotte, Computer Information Systems
Benjamin Byerly, History
Abigail Dolan, Digital Language Arts
Brent Fanning, Computer Science
Kyle Foden, Politics and Society
Matthew Haigis, Homeland Security
Michael Hession, Communication Arts
Danielle Johnson, History
Benjamin Mason, Electrical Engineering Technology
Claudia Maynard, Biotechnology
Eric Mikutel, Biological Sciences
Kimberly Morrow, Politics and Society
Kelsey Robillard, Neuropsychology
Barbara Watkins, Business
Marcus Wright, Biological Sciences

Loudon

Meriah Metzger, Politics and Society

Manchester

Ali Abdulridha, Politics and Society          
Fatima Aljic, Business    
Naba Alrubaye, Computer Information Systems
Michelle Amiet, Neuropsychology           
Freddy Barrientos, General Studies         
Jacob Blomquist, Computer Information Systems             
Nicholas Boisvert, Homeland Security    
Kevin Booth, Computer Information Systems     
Samuel Broadwater, Mechanical Engineering Technology
Jacob Brown, Biological Sciences              
Jordan Bussiere, Homeland Security       
Carrie Butterworth, Business     
Mallory Cashin, Communication Arts      
Brooke Chauncey, Biotechnology             
Armina Cikaric, Biological Sciences          
Christopher Croze, Business       
Nicolas Cullerot, Business            
Timothy Cunningham, Business
Hannah Curran, Neuropsychology           
Noor-Aldean Deek, Undeclared
Marcolena DiLeo, ASL/English Interpreting          
Julia Fair, Biological Sciences      
Syeda Fatima, Biotechnology     
Eugenia Fedorov, Biological Sciences      
Heather Finnigan, Biological Sciences     
Nicholas Ford, Humanities           
Graham Gaddis, Biological Sciences        
Alyssa Henderson, Communication Arts
Lejla Hodzic, Biological Sciences
Selma Hodzic, Biological Sciences             
Peter Hood, Humanities
Mary Hughes, ASL/English Interpreting 
Corey Jakway, Biological Sciences            
Durga Koirala, Electrical Engineering Technology
Christine LaPierre, Biological Sciences    
Alina Le, Psychology      
Alexus Lefort, ASL/English Interpreting  
Kevin Mandro, Biotechnology    
Spencer Mears, Neuropsychology           
James Michalopoulos, Biological Sciences             
Anup Prasai, Computer Information Systems      
Naina Prasai, Computer Information Systems     
Aya Raouf, Biological Sciences
Kyle Roth, Biotechnology             
Julie Sayles, Biological Sciences 
Sydney Schesser, Biotechnology
Kristina Shalygina, Biological Sciences    
Milto Simoes Junior, Biotechnology        
Anthony Slaybe, Psychology       
Colleen Smith, Business: Accounting       
Sarah Starry, Communication Arts           
Hannah Tower, Neuropsychology            
Ashley Velazco, Professional and Technical Communications
Nathan Whitehead, Politics and Society
Jillian Wienzek, Biotechnology  
Ting-Yi Yang, Mechanical Engineering Technology

Merrimack

Ryan Ballard, Business
Colby Dubois, Business
Katelyn Fournier, Biological Sciences 
Daniel Gacharna, Biotechnology
Kevin Harrington, General Studies
Isabella Lyonnais, Business
Kellie Mathewson, Biotechnology
Jacob Noyovitz, Business: Accounting
Robert Patnaude, Biotechnology
Connor Tess, Analytics and Data Science

Milford

Summer Golden, Biological Sciences
MacKenzie Lafond, Psychology
Kevin Lam, Business
Michael Murray, Analytics and Data Science
Bradley Wall, Communication Arts

Mont Vernon

Alexander Williams, Biotechnology

Nashua

Hannah Aster, English   
Christopher Byers, Business: Accounting
Natisha Carter, Communication Arts: Cinema and Media Arts         
Chelsea Cochran, Literary Studies 
Jefry Dominguez, Electrical Engineering Technology
Nicole Gallien, General Studies 
Sabra George, Analytics and Data Science            
Alish Gurung, Mechanical Engineering Technology     
Gregory Haefele, Mechanical Engineering Technology  
Kristina Hansen, Business            
Adam Harney, Computer Science             
Aashirya Kaushik, Computer Science
Mahad Khan, Politics and Society             
Katherine Lockridge, Psychology              
Jennifer Lopez Rios, English         
Andrew McElroy, History             
Julia Mungovan, Business           
Colleen O'Connor, Neuropsychology      
Mackenzie Pardoe, Business: Accounting             
Rebecca Powell, Psychology       
Nicole Reed, Neuropsychology 
Blanca Santibanez, Biotechnology           
Dilpreet Singh, Computer Information Systems 
Rebecca Skahan, Biological Sciences       
Philip Thai, Electrical Engineering Technology 
Shreya Vijay, Psychology              
Laura Vincent, Business
Grace Warwick, ASL/English Interpreting              
Joanne Wood, ASL/English Interpreting

New Boston

Rachel Avery, English
Melissa Mullen, Undeclared
Tracey Riehl, Politics and Society

New Ipswich

Edward McGurk, General Studies

New London

Kara Kelly-Martin, ASL/English Interpreting

Newmarket

Hope Gallant Duffy, Biotechnology

Northfield

Max Tedford, Computer Information Systems

Pelham

Sabrina Ducharme, Business 
Kylen Edwards, Communication Arts
Ashley Hall, Literary Studies
Taylor Sacco, Communication Arts

Pembroke

Amelia Kearon, English

Penacook

Thomas Kelly, Electrical Engineering Technology
Sadie Vezina, Biotechnology

Pittsburg

Kevin Murray, Homeland Security

Plaistow

Benjamin Maltais, Neuropsychology
Malina Popa, Undeclared

Portsmouth

Elijah Chinburg, Communication Arts
Randi Gravelle, Biological Sciences

Raymond

Monica Pagliuca, Computer Information Systems

Rochester

Mariah Needham, Neuropsychology
Lauren Tarbuck, ASL/English Interpreting

Salem

Zackery Cote, Business Administration
Briana Demers, Communication Arts
Olivia Lacey, Homeland Security
Victoria Rolon, Biological Sciences
Andrew Wooster, Professional and Technical Communications

Sandown

Jonathan Dolan, Business
Jamila Peguero, Psychology

Seabrook

Alayna Tiffany, ASL/English Interpreting

Strafford

Emma Ghilardi, Psychology
Nicole Toy-Caron, History

Tilton

Allison Dyke, Neuropsychology

Weare

Alexis Boulanger, Biological Sciences
Olivia Fatcheric, Homeland Security
Madalyn Lover, Biological Sciences

West Lebanon

Amber Derouin, ASL/English Interpreting

Wilton

Emma Fairbank, Communication Arts

Windham

Madalyn Caiado, Psychology
Cailyn Costa, Professional and Technical Communications
Kate Lu, Biological Sciences
Cole Rutledge, History
Martha Young, Psychology

 

Out-of-State Students

West Hartford, Conn.

Janina Decelles, ASL/English Interpreting

Bowdoinham, Maine

Brandon Peterson, Computer Information Systems         

Limestone, Maine

Madison Allen, ASL/English Interpreting

Concord, Mass.

Alysse Winkelmann, Neuropsychology

Middleboro, Mass.     

Jocelyn Kundzicz, ASL/English Interpreting

Shirley, Mass.

Kelly Russell, ASL/English Interpreting

Springfield, Mass.

Samantha Duda, ASL/English Interpreting        

Cranston, R.I.

Alida Gervais, ASL/English Interpreting

Montpelier, Vt.

Ethan Faxon, Homeland Security

Bookmark and Share